• info[at]espadsanat[dot]com

شناخت اقلام و مصالح مربوط به انواع درب شیشه ای اتوماتیک

مواد اولیه شیشه:

شیشه از سه ماده معدنی اصلی تشکیل میشود:

دسته اول، اکسیدهای به اصطلاح شیشه سازی میباشند که شامل

اکسید سیلیسیوم

اکسید ژرمانیوم

اکسیدآرسنیک

و فسفر و بورادها و .. که اغلب اکسیدهای غیر فلزی سخت ذوب، هستند.

دسته دوم. یک سری مواد تعدیل کننده می باشند که باعث ذوب مواد دسته اول در درجه حرارت پایینتری میشوند که شامل:

اکسیدهای " سدیم، پتاسیم، کلسیم و منیزیم برای شیشه های معمولی میباشد.

شیشه های دیگر از جمله پیرکس، اکسید بور، شیشه تلویزیون، اکسید فسفر( جهت جلوگیری از اشعه تابشی تلویزیون) اضاف میشود.

دسته سوم. یکسری مواد اضافی می باشد که بنابر تجربه به مقدار کم اضاف می شود که نوع و فرمول آن مخصوص خود شیشه ساز میباشد و شخص دیگری صاحب آن نمی باشد.

برای رنگی کردن شیشه، یکسری مواد بنا به رنگ مورد نیاز اضاف میشود همچون کبالت، نیکل، سلنیوم و ...میباشد که مقدار معین و در درجه حرارت معین به مایع شیشه اضاف می گردد.

شناخت اقلام و مصالح مربوط به انواع درب شیشه ای اتوماتیک

حال در این فرصت به سمت تاریخچه شیشه و موارد استفاده از آن در ابتدا و  قدیم تا کنون میپردازیم:

شیشه تنها مایعی است که بصورت جامد میباشد

دلیل علمی آن این است که  مولکولهای آن در درجه حرارتی که از حالت مایع به جامد در می آید، بصورت کریستال در نیامده است، به همین دلیل، مایع محسوب میشود.

شیشه حاصل تجربیات طولانی و دشوار انسان در طول قرن ها، تلاش خلاقانه و هنرمندانه میباشد و از آنجا که بهترین محیط برای انتقال فتونهای نور میباشد، پیوندی بنیادین با پیشرفت های عصر آینده، که شاید بتوان آن را (عصر امواج ) نامید، دارد.....

این ماده با ارزش و زیبا در روند اتوماسیون صنعتی، تله ماتیک، بیوتکنولوژی، فیزیک و نیز در عرصه های زندگی اجتماعی انسان مثل عرصه های بهداشتی، هنری، ساختمانی، صنعتی، اتوماسیون، نظامی و ....نقش بسیار اساسی و مهمی بازی کرده و خواهد کرد.

براستی تصور زندگی انسان بدون عناصر مهمی چون شیشه، پنجره، درب، ماشین، آیینه، عینک، تلویزیون و .... ممکن نیست.

عرصه های کاربرد شیشه مدام در حال گسترش است و انسان در بسیاری از عرصه های فعالیت خود به تحولات و پیشرفتهای آتی شیشه چشم دوخته است.

پایه های اساسی صنعت سفالگری، مادر صنایع سرامیک و بویژه شیشه است.

(سفالگری، قدیمی ترین مهارت فنی انسان و پیش نیاز مهم شیشه تا درب های شیشه ای برقی)

شیشه های طبیعی خصوصا ابسیدین ( Obsidian ) ، پومیس ( pumice ) ، پرلیت ( pearlite ) اکثرا حاصل سرد شدن سریع گدازه های اسیدی آتشفشانی در شرایط زیر آب یا انفجار گدازه ها در شرایط کاهش فشار و لگانیکی هستند و بی شک انسان تلهای رنگی و درخشان شیشه را در بسترهای سرد این گدازه های آتشفشانی میدیده است.

بسیار احتمال دارد که انسان در دوران پر تلاطم ماقبل تاریخ، با مشاهده آتشفشانهای متعدد و روزمره ای که با آنها مواجه بوده است، شناخت اولیه را در مورد گدازه ها به دست آورده و به نقش آتش در ذوب مواد پی برده است.

ذوب مس در واقع آغاز اولین تجربه انسان در فرایند ذوب و شکل دهی در دمای بالا بود، فرایندی که میتوان آن را اساس همه صنایع و بویژه صنعت شیشه تا درب های شیشه ای اتوماتیک دانست.

شناخت اقلام و مصالح مربوط به انواع درب شیشه ای اتوماتیک

در نگاه اول از هر درب شیشه ای اتوماتیک، اولین متریالی که دیده میشود و حدود 80 درصد از این محصول را شامل می شود، شیشه است.

شیشه ای که حداقل و قانونا باید در این مدل از درب های اتوماتیک و یا درب های برقی شیشه ای استفاده شود ، شیشه سکوریت میباشد.

همانطوری که از نام این شیشه، پیدا است، امنیت معنای واقعی آن میباشد.

و در ایران به عنوان نشکن شناخته می شود، البته قابل ذکر است که عنوان کنم، شیشه سکوریت بصورت صد در صد نشکن نمیباشد ولی تا ضریب بالایی از امنیت، در برابر ضربه مصون است.

نکته بسیار قابل توجه در شیشه های سکوریت این است که، شیشه های سکوریت از کناره ها و مخصوصا گوشه های خود بسیار ضعف دارند، بدین صورت که اگر ضربه ای حتی ناچیز به گوشه های این تیپ از شیشه ها وارد شود، با تمام سطح مقاومت بالایی که در خود دارند، شیشه به سرعت می شکند، ولی شکستن آن با شیشه های غیر سکوریت یا اصطلاحا (شیشه ساده یا شیشه بشکن) خیلی فرق دارد.

بدینصورت که شیشه سکوریت در شکستن خود نیز امنیت لازم را است و به هیچ وجه حالت برندگی و تیزی ندارد و همچنین در هنگام شکست به تکه های بسیار کوچک و خرد تبدیل می شود.

اگر توجه کرده باشید در اجرای درب برقی شیشه ای، شیشه های سکریت دارای یک کلاف بندی خاصی میباشند که اصطلاحا فریم گفته می شود.

یکی از دلایل استفاده از قاب یا همان فریم برای لنگه های سکریت برقی، بالا بردن هرچه بیشتر شیشه های مصرفی میباشد، با این روش نقاط ضعف شیشه کاور و پوشیده می شود، همچنین فریم های مصرفی که دارای مدلهای مختلف و رنگ های سفارشی می باشند، در طراحی درب چشمی، زیبایی هرچه بیشتر به نمای ورودی میدهد.

راجع به انواع فریم و تاریخچه مصرف آن در این صنعت، صحبت خواهم کرد.

شیشه های نشکن معمولا ادر ضخامت های 6 ، 8 و 10 میلیمتر استفاده می شوند و اگر به هر دلیلی ضخامت بالای 10 میلیمتر نیاز باشد، ماهیت شیشه تغییر خواهد کرد و اصطلاحا باید از شیشه های لمینیت استفاده کرد.

شیشه های مصرفی دارای رنگ بندی های خاص می باشد و همچنین امکان مات کردن شیشه و یا سندبلاست آن، بنا به درخواست کاربر وجو.د دارد که البته شامل هزینه اصافه خواهد شد.

شناخت اقلام و مصالح مربوط به انواع درب شیشه ای اتوماتیک

رایج ترین مدل از درب های شیشه ای اتوماتیک : تیپ درب اتوماتیک کشویی یا اسلایدینگ ( sliding door ) می باشد.

که بعضی از مصرف کنندگان و حتی مهندسین به اشتباه این نوع درب را با نام آچیلان در یا درب آچیلان می شناسند.

در صورتیکه این نام که از دو لغت آچیلان که از زبان شیرین آذری (ترکی) به معنای (بازشو) و لغت (در) ( door ) که از زبان انگلیسی به معنای درب گرفته شده است، تشکیل شده و در اصل نام دو تا  از شرکت های قدیمی و بنام ایرانی میباشد. که چون از قدیمی ترین شرکت های با سابقه در زمینه طراحی و اجرای انواع درب های اتوماتیک در ایران میباشند، برند آن دو تا شرکت بر روی این محصول باقی مانده است .

دو شرکت قدیمی که البته رقیب هم نیز بوده اند بنام های زیر می باشند:

آچیلان درب ( ایمن پاسارگاد) و آچیلان در

که در نامهای فوق یک موضوع جانبی مهم وجود دارد

شرکت دوم که طبق اخبار و اطلاعاتی که در سال 1389 در سراسر کشور پخش شد، به دلایل امنیتی و گویا مشکلات برون مرزی ممنوع الفعالیت شد و تا سال 1395 هیچ فعالیتی در ایران نداشت، جهت ثبت برند شرکت خود یک ترفند حرفه ای زده است، بدینصورت که کلمه (در) را به معنای (مروارید) ثبت میکند در صورتی که معادلش در انگلیسی به معنای درب میباشد، با این ترفند توانست قوانین سازمان ثبت شرکتها را بصورت کاملا قانونی به اصطلاح دور بزند، به این دلیل که در ایران برای ثبت شرکت باید از کلمات ایرانی استفاده کنید، البته این موضوع سندیت ندارد و موارد مذکور برداشت شخصی میباشد برای اطلاعات بیشتر باید از سهامداران آن بررسی کرد.

بعد از تعطیل شدن دفاتر این شرکت و اضافه شدن نام آن به لیست سیاه دولت، شرکت آچیلان درب در ابتدا نام خود را به نام آچیلان صنعت و نهایتا به دو شعبه اصلی با نامهای گروه صنعتی اسپاد و شرکت کاوه کیش تغییر داد تا اتهامات شرکت آچیلان در گریبان گیراین شرکت نشود و کاربران به اشتباه  سوابق و رزومه سفید این شرکت را  با اتهامات سیاه آچیلان در یکسو نبینند.

نهایتا امیدواریم سهامداران شرکت محترم آچیلان در بتوانند و توانسته باشند برائت خود را اثبات کنند و به جایگاه قبلی خود در بازار ایران برگردند. 

صفحه1 از2

تماس

  • تهران،بازار آهن مکان،فاز 1 مرکزی،پلاک 46/47

  • 22261794 (021)

  • info[at]espadsanat[dot]com

  • شنبه تا چهارشنبه   : 09:30 – 17:00
    پنج شنبه   : 09:30 – 13:00
    جمعه         : تعطیل